![]() |
|
|
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
Az egészségturisztikai fejlesztés ünnepélyes átadása december 4-én volt a Nógrád megyei Alsópetényben, a Prónay kastélyban, ahol az exkluzív rendezvényhelyszín és kereskedelmi szálláshely funkció most már szemészeti beavatkozások helyszínévé is vált.
A felújításkor a XXI. századnak megfelelő funkciókat is beépítettek, wellness-részleget is létrehoztak. Az építkezés olyan jól sikerült, hogy különféle díjakat is elnyertek vele. A vendégházaknál is igyekeztek megtartani a falu jellegéhez illő építkezési módot – 3 vendégházuk van, 10 szobával. Büszkék arra, hogy Alsópetényben a vendégéjszakák száma a két esztendővel ezelőtti nulla közeléből 2014-re csak a falusi vendégházaknál több mint 800 vendégéjszakára emelkedett, s az év végére kb. elérhetik az ezer vendégéjszakát.
3-4-5 napos csomagok kapcsolásával szeretnének oda csábítani vendégeket. Maga a műtéti beavatkozás néhány másodperc, az előkészítéssel együtt is mindössze fél óra, de előző nap vizsgálat, a műtét után egy utóvizsgálat, egy kontroll mindenképpen javasolt, célszerű. A létesítményt tapasztalt, egészségügyben dolgozó csapattal együttműködve működtetik. A szolgáltatáshoz tartozik a repülőtéri transzfer Alsópeténybe és vissza a repülőtérre – ez a csomagban benne foglaltatik. Vendégkörük eddig is jórészt külföldről származott. Szeretnék ezt tovább bővíteni, és külföldről is (németországi és északi országokból érkező) – lehetőség szerint – vendégeket idehozni, Alsópeténybe. A bővítéssel együtt összesen 24 szállodai szoba mellett, a kastély területén még négy, másik lakosztály is van, illetőleg kint a faluban még további, 10 – falusi vendéglátáshoz kapcsolódó – szálláslehetőséget (3 felújított parasztházban) is kialakítottak.
A lézerszemészeti klinikán femtosecundumos látásjavítóval az éleslátást tudják javítani (a legmodernebb technológiával a másodperc tört része alatt végezhető ez a beavatkozás – minél rövidebb ideig „bántják” a szemet, annál kevesebb maradandó károsodást okozunk a szemen). A szürkehályog-műtétnél is a legmodernebb eszközöket alkalmazzák. Maga a fejlesztés mintegy 1,1 milliárd forint volt, abból 745 millió forintos támogatásban részesültek, amely nélkül nem jött volna létre ez a létesítmény. Az új létesítményt 2013 őszén kezdték el építeni, s 2014 nyarán készült el maga az épület. Egy közbeszerzés után a szükséges berendezéseket is megvették, s ezeket a partnerek installálták: most már készen állnak arra, hogy a beavatkozásokat, műtéteket elvégezzék.
Mártonné Máthé Kinga, Magyar Turizmus Zrt. belföldi igazgatója szerint Alsópetény egy olyan különleges helyszín az észak-magyarországi régióban, amely a turizmus szempontjából tökéletes példája annak, hogy egy előzetesen jól átgondolt stratégiai döntés hogyan tud valóban minőséget teremteni, és hogyan tud ebben a régióban egy komoly, új terméket létrehozni. A turisztika terminológia szerint ugyanis ez a helyszint turisztikai termék. Ez az orvosi turizmus területén egy olyan tökéletes attrakció, amely hazánkban párját ritkítja: ezzel a technológiával Magyarországon nem rendelkezik senki más. Sőt, Közép-Kelet Európában, illetve Európában sem túl gyakori…
Bízunk benne, hogy a fejlesztés és a beruházás eredményeként komoly eleme lesz ez a régiónak! Reméljük pár év múlva a valóság visszaigazolja a beruházás összes gondolatát és komoly vendégéjszaka szám növekedés lesz itt.
Balla Mihály, országgyűlési képviselő (Fidesz, Nógrád megye 2. számú választókerülete) szerint is még nagyon sok a kiaknázatlan lehetőség Nyugat-Nógrádban. Néhányan már ráéreztek arra (pl:: Bánk, vagy a Prónay-kastély, vagy a környékbeli szállásadók, vendéglátók), hogy egy órányi távolságra a fővárostól, a gyönyörű vidéken, jó szolgáltatást kereső vendégeket ki kell szolgálni. Festői szépségű táj ez, ahol évszázadok óta nagy hagyománya van a vadász-turizmusnak (valamikor a vadászatoknak), és alapvetően itt, az ország legerdősebb térségében egyre több ilyen kis gyöngyszem szálláshelyet lehet találni. Tény és való, hogy a Prónay kastély, a maga lehetőségeivel, szolgáltatásával, az egészségturizmussal egybekapcsolt fejlesztési eredményével kiemelkedik a térség és a környék szolgáltatásai közül.
Mi nógrádiak, - mondta a képviselő - akik ide születtünk, vagy itt lakunk, nagyon sok mindenre büszkék lehetünk: a gyönyörű természeti környezetre, a Börzsönytől – a Cserháton át, Karancs-medvesen keresztül – a Mátra észak-nyugati vonulatáig, azokra az emberekre is, akik személyes munkájukkal naggyá tették ezt a (méretében kicsi, ám szívünknek oly fontos) megyét. Gondolok itt Mikszáth Kálmánra, vagy Madách Imrére, gondolom, ebben a körben ezeket az embereket nem kell külön bemutatnom. Vagy gondolok itt például a végvár-rendszerre, amely Nógrádtól kezdve, bujákon át felkúszott egészen Salgóig, Somoskőig. Vagy említhetném például a népviseletet, Hollókőt, a Kulturális Világörökség részét, vagy Ipolytarnóczot. Azt szoktam mondani, hogy aki időutazáson akar részt venni, annak szintén Nógrádba kell eljönnie, mert akkor mintegy 23 millió éves időutazáson vehet részt. Sorolhatnám még a rendezvényeket, a palóc emberek vendégszeretetét, vagy Szécsény városát, ahol 1705. szeptember 20-án vezérlő fejedelemmé választották Rákóczi Ferencet. Említhetném még Rajeczki Benjámint, Csohány Kálmánt, vagy Zenthe Ferencet, vagy Tolnay Klárit, akik bearanyozták a mögöttünk hagyott évszázadokat. Fontos célkitűzésünk volt a mögöttünk hagyott években, hogy ha már egy ilyen varázslatos világban élünk, s látjuk, hogy milyen csodálatos lehetőségeket rejt magában a turizmus, akkor tegyünk is azért, hogy a megye turisztikai infrastrukturális feltételein javítsunk, növeljük a szolgáltatások színvonalát. Elmondhatom, hogy a közös erőfeszítéseknek köszönhetően jelentős előrelépést sikerült elérnünk. Olyan fejlesztéseket tudtunk közösen elindítani, mint Hollókő falu megújulása, Szentkút, nemzeti kegyhelyünk megújulása, az Ipoly-erdőhöz kapcsolódó öko-turisztikai fejlesztések, Drégely várához kapcsolódó fejlesztések, a maczonkai vízi-paradicsomhoz kapcsolódó fejlesztések, vagy kisebb attrakciók, beavatkozások, szervezetfejlesztések, a leader-forrásokhoz kapcsolódó falusi fejlesztések. Ebbe a körbe illeszkedik és kapcsolódik be az a fejlesztés is, amelynek az átadó ünnepségén vagyunk.
Ezt követően ünnepélyesen felavatták a létesítményt: a nemzeti színű szalagot Tömösvári Szilvia, a kastélyigazgató mellett Balla Mihály és Becsó Zsolt vágták át.
Három vizsgálószobában zajlanak az előzetes vizsgálatok, s van egy műtő is: ott található a fentosecundumos lézerberendezés és a szürkehályog kezelésére alkalmas készülék is. E gépek és berendezések magyar fizikusok találmányai, s nagyon örülünk, hogy e találmányok így egyben, ma Magyarországon segíthetik a gyógyulást. Juhász Tibor fizikus és Bor Zsolt – Bólyai- és Széchenyi-díjas – professzor, akadémikusok a 90-es években Magyarországon kitaláltak egy gondolatot, hogy ilyen lézert kellene létrehozni. De sajnos e gondolat megvalósítására Magyarországon akkor nem volt alkalmas a helyzet, ezért kimentek Amerikába, és ott – pályázati támogatások segítségével – valósították meg az álmukat 1995-ben. Majd 1996-ban elhoztak Magyarországra ebből a készülékből egy mintadarabot. Ez a prototípus hazánkban, a Focus Medical Klinikán kutatásokon ment keresztül, és innen indult el világhódító útjára. 1998-ban kapták meg az engedélyt, s 2001-re már 200 darab ilyen lézer működött a világban. A hazai 18 klinikából mindössze 2-3 olyan van, ahol ezt az újfajta technológiát alkalmazzák. Az itt lévő berendezésből nincs több Magyarországon, sőt még a régióban is csak néhány. Ma még nagyon ritka! Ezek ma a legmodernebb lézeres berendezések. A fentosecundum kifejezést talán úgy lehetne megérteni, hogy egy másodperc alatt nyolcszor kerüli meg a Földet. Tehát egy korrekciós beavatkozás nagyjából 13-16 másodperc alatt zajlik le. A mai kor technológiájával a világban óránként 5-600 ember kezelése és műtéte történik meg. Máig több tízmillió ember esett át ezeken a szemműtéteken, s ma nyugodt szívvel mondhatjuk azt, hogy ezek a kezelések biztonságosak, és nem marad maradandó, akár negatív következménye egy esetleges komplikációnak. Ezzel a technológiával már nemcsak a rövidlátást és a túllátást lehet korrigálni, hanem az úgynevezett időskori olvasószemüveget is, s az eddig általános több perces műtétek lerövidülnek néhány másodpercre, s mind a két szemet együtt operáljuk. Az Ivisine berendezés például néhány másodperc alatt több ezer vizsgálatot végez a szaruhártya felszínén. Régen 1 diopriánként ugrottak a szemüvegek, aztán jött a fél dioptria, a negyed dioptria. Ez a készülék több ezer mérőpontot határoz meg a szaruhártyán és egy szoftver segítségével ebből számol ki egy olyan lépésmechanizmust, amit a lézernek el kell végeznie. Ettől jobb és pontosabb, mint a többi! Az orvosnak magában a műtétben nincs tevőleges ténykedése. Ide lefekszik a páciens, az orvos megfogja a fejét, rálép erre a pedálra, rálép arra a pedálra. Ez a feladata az orvosnak a műtőben. A szoftver-vezérelte lézer pedig dolgozik, a kiszámolt adatok szerint. Az orvosi tudásnak ott van igazán jelentősége, szerepe, hogy a jelentkező betegről, a vizsgálatok nyomán eldöntse, szüksége van-e erre a beavatkozásra, vagy nem.
Érdekes dolog, sokan sejtjük, de nem tudjuk pontosan az adatot: a környezetből származó információk körülbelül 75 százaléka a szemünkön keresztül éri el agyunkat. Ezért is kiemelten fontos a látásunk, s annak minősége! Ennek pontos feltérképezésére mód van az itt elhelyezett eszközökkel, ahol a szemfenék vizsgálatára, a szemnyomás vizsgálatára, illetve a szem fénytörő közegeinek minőségére és állapotára szolgáló vizsgálatokra is lehetőség van. A műtőben pedig szürke-hályog ellátására alkalmas berendezés is van. Tehát, azoknak a betegeknek, akiknek a saját szemlencséje elszürkül, szemlencséje cserére szorul: ilyen körülmények között, szintén a legmagasabb minőségű műszerek segítségével ők is kezelhetők.
21. kerületi Hírhatár Online Fotók: Bárány Tibor |
|
|
|