|
|
|
Tweet |
|
|
|
Erős-Szekeres aláírással 1958. július 18-án jelent meg a Csepel Vas- és Fémművek dolgozóinak Lapjában, a Fogaskerékben egy írás ezzel a címmel: „Strandfürdőt Csepelnek!” Egy részlet az írásból: „Létesítsünk a Kis-Dunaág mellett lévő Vízitelep mellett egy srandfürdőt.Ha ilyen módon egyesítenénk a Víziteleppel a stranfürdőt, akkor lehetővé kellene tenni, hogy a dolgozók szabad idejükben szórakozásra használhassák a meglévő helyiségeket és berendezéseket. (…) biztosak vagyunk benne, hogy Csepel dolgozói örömmel vállalnának jelentős társadalmi munkát a strandfürdő létrehozásáért.” (A Csepeli Helytörténeti és Városszépítő Egyesület archívumában lévő krónikás albumból, melyet Erőss József készített, hamarosan kiállítás készül.)
Komjáthy László, a Csepel Vas- és Fémművek vezérigazgatója 1958. szeptember 1-jétől megbízta Erőss Józsefet a Csepel Vas- és Fémművek strandjának megépítésével kapcsolatos összes feladatok irányításával.
Erőss József 1958. szeptember 4-én hivatalosan írásos javaslatot készített a Csepel Művek kis-dunai Vízitelepén és környékén üdülőtelep, strandfürdő létesítésére. Egy részlet a javaslatból: „íme lelki szemeink előtt áll a hatalmas és korszerű üdülőtelep, ahová a kajak teleptől északra feküdne a napos homokozó, az árnyas pihenő, maga a strand a felépítményeivel. (…) Mellette egy korszerű úttörő táborozási hely (…) ehhez csatolnánk egy tanonc táborozási területet. (…) a kajakháztól délre pedig sátor táborozásra létesítenénk erre a célra megfelelő, rendezett telepet.”
A javaslatot tervek, majd tettek követték, s már az országos lapok is arról írtak, hogy Csepelnek korszerű strandfürdője és uszodája lesz. 1958 októberében kijelölték a Hollandi út mentén a strand területét, novemberben már a fúrótornyokat alapozták. 1959. februárjában már állt a fúrótorony, s márciusban a komlói Mélyfúró Vállalat dolgozói megkezdték a kútfúrást. Július 23-án (a fúrás 115. napján, 1130 méteres mélységből) feltört a melegvíz – hozama: 1200 liter/perc, hőfoka 45 Celsius fok volt.
Erőss József – akinek krónikás albumából származnak ezek az adatok – feljegyezte, hogy az első fürdővendég Oroszi Jenő kovácsológyári nyugdíjas volt, aki akkor még csak a lábát áztatta. Az újságok brómos-jódos-kénes csodás gyógyvízről cikkeztek, s a Csepel Művek 18 gyáregysége egymással versengett, ki miben segítsen: mindenki építeni akart.
1959 szeptemberében megindultak a strand építési munkái a talajegyengetéssel, talajtömörségi vizsgálatokkal, gépesített földmunkákkal, s megkezdődött a medence alapozása is. Ácsok, vasbeton-szerelők is dolgoztak, s elkészültek a szennyvízszűrők, a gyermek medence.
1960 januárjában kényszerű fagyszünetet kellett tartani az építkezésen…
A történet folytatásával a Csepeli Strand évfordulós ünnepségéhez kötött - június 7-én nyíló - kiállítás megtekintésekor ismerkedhetnek meg.
Addig is tekintenek meg néhány fotót a strand építés időszakából. |
|
|
|