|
|
|
Tweet |
|
|
|
Miközben a szokásos május elsejei kispályás labdarúgótorna zajlott Csepelen, a Szabadkikötő Sporttelepen, ritkán látható égi mozgolódás zajlott a kerület felett, sőt az egyik repülő eszköz kifejezetten a füves focipálya felett repkedett. A kötelékben közlekedő repülőgépek a budapesti légiparádé résztvevői voltak, a drón (a motoros méhecske) pedig egy frissen beszerzett ügyes és okos kis készülék, amelyet itt próbáltak ki tulajdonosai.
Mondhatnánk, hogy UFO-k repkedtek Csepel felett, hiszen az átlagos polgár számára nem beazonosíthatóak voltak ezek az objektumok. Az utasszállító repülőgépeket – sajnos – már megszoktuk, ezek azonban nem hasonlítottak rájuk.
Tekintse meg a képeket Galériánkban.
Az UFO (angol betűszó: Unidentified Flying Object, magyar jelentése: „azonosítatlan repülő tárgy”, a köznyelvben egyszerűen ufó) olyan repülő objektum, melyet nem azonosítottak. A jelenség általában nagy érdeklődést kelt, ezért gyakran visszaélnek az ezzel járó nagy nyilvánossággal, így sokan bizalmatlanul kezelik az olyan bejelentéseket, amelyeket egy ember vagy kis csoport (laikus) tett, és tárgyi bizonyítékok (fényképek vagy filmfelvételek) nem elérhetőek. Az UFO-kifejezést eredetileg a katonai repülésben alkalmazták, ahol ezt minden olyan tárgyra értették, aminek még nem volt tisztázva az eredete (lehetett ellenséges repülőgép, polgári gép, meteorológiai ballon vagy bármi egyéb). Később a köznyelvben ennek egy szűkebb, eltorzított értelme honosodott meg; szinte kizárólag idegen lényt vagy űrhajót („repülő csészealjat”) értenek alatta.
A pilóta nélküli repülőgép (angolul Unmanned Aerial Vehicle, UAV, am. pilóta nélküli légi jármű, vagy Remotely Piloted (Aerial) Vehicle, RPV, am. távolról irányított (légi) jármű), vagy drón (az angol drone = here (méh) szóból) elsősorban katonai feladatokra alkalmazott olyan repülőeszköz, mely valamilyen ön- vagy távirányítással (leggyakrabban a kettő kombinációjával) rendelkezik, emiatt fedélzetén nincsen szükség pilótára. Ilyen repülőeszközöket a katonai repülésben az 1960-as évek óta alkalmaznak. A pilóta nélküli repülőgépek mérete jelen pillanatban a néhány kilogrammostól (ilyen például a Magyar Honvédség általbAfganisztánban alkalmazni tervezett SOFAR) a tíz tonnásig (RQ–4 Global Hawk) terjed, a közeli jövőben várható néhány grammos, sőt, rovarméretű eszközök rendszeresítése is. Meghajtó rendszerük sokféle lehet, a legkisebb ilyen eszközök akkumulátoros villanymotorral működnek.
A drónok egyik fajtája a quadrokopterek, vagy quadrotorok, azaz négy légcsavaros repülő eszközök, videokamerával felszerelve. Amit mi Csepelen kameravégre kaptunk, azt – mint egy rádiótávirányítású repülőmodellt –, joystickkkel lehet irányítani.
(Egy másik, iPhone-ról, vagy iPad-ról irányítható változata a Parrot AR.Drone 2.0 Power Edition egy quadrotor. A fotózás megszállottjai az AR.Drone segítségével felülről nézhetik a földet nagy felbontásban, beépített HD kamerája pedig felveszi a repülést, a képeket pedig egyenesen Apple-eszközödre küldi. Tökéletes eszköz a repülés szerelmesei számára A Flight alkalmazást ingyenesen letöltheted az App Store-ból, segítségével pedig az eszköz képernyőjének egyszerű megérintésével vezérelheted a fel- és leszállást, valamint a lebegést. Az eszköz a repülés szerelmeseinek a fordulást is lehetővé teszi a képernyő dupla érintésével.)
Forrás: wikipedia.hu, 21. kerületi Hírhatár Online |
|
|
|