|
|
|
Tweet |
|
|
|
Több, mint egy hónapja valaki leszaggatta a Szabadság téren a tükörfóliát, amit a tiltakozók installáltak a német megszállás sokat vitatott emlékműve elé azzal a céllal, hogy szembenézésre késztessen. Az emlékmű és környéke vegyes érzelmeket ébreszt az arra járóban. A szökőkút csobogó-négyszöge időnként jótékonyan eltakarja a tiltakozók és emlékezők útszélre helyezett tárgyait...
A timpanonból kitörő, meggyűrűzött sas lábmozdulata akár az Orbán kormány jelképe is lehet: ide nekem az országalmát is... Néhány metrómegállóval odébb, a Fradi-stadion mellett egy másik sas-szobor terjeszti szárnyait a megszerzett labda fölé (ez már az övé – pályástól, mindenestől, nem adja senkinek).
Nem mindegy, merre néz a sas feje. A Német Szövetség címerében egy ideig két feje is volt. A tizenkilencedik századi Német Császárság címerében már csak egy feje van és az jobbra tekint, jelképezve az elveszített osztrák és cseh területek hiányát. Az 1920-as évek végén kreált német birodalmi sas is jobbra fordítja fejét.
„A nácik már a hatalomra jutásuk előtt is használták a sast jelképükként. Erre egyrészt a hagyományos német birodalmi sas volt hatással, másrészt pedig a kiterjesztett szárnyú sast használó római légiók jelképrendszerét is példának tekintették. A hatalom megszerzését követően egy ideig párhuzamosan használták a sas általuk kreált és a köztársaság ideje alatt használt változatát, míg aztán Hitler 1935. november 1-jén elrendelte, hogy a sas nemzetiszocialisták által kialakított változata legyen Németország hivatalos címere. Ez a változat kiterjesztett szárnyú sast ábrázolt, amely karmaiban tölgykoszorúba foglalt horogkeresztet tart. Ez a változat vált igazán híressé, a második világháború idején a német katonák ezt viselték a zubbonyukon és a sapkájukon is. Ez a birodalmi sas egyébként a hagyományoknak megfelelően – saját szempontjából – jobbra tekintett és Németországot jelképezte, míg a balra néző változatot a nácik Parteiadler (pártsas) névvel illették, és a nemzetiszocialista párt jelképeként használták. (A Wermacht címerében is balra nézett.) A második világháború után a hitleri időkben használt változatokat betiltották.” – írta az origo.hu
A Szabadság téren – van, aki így látja – a birodalmi sas feje balra tekint. Karmai között nem tart semmit, de jobb lábán egy gyűrű, „1944” felirattal…
(Az emlékmű jelentését egyébként Ungváry Krisztián a komment.hu oldalon elemezte.)
Több, mint egy hónapja valaki leszaggatta a Szabadság téren a tükörfóliát, amit a tiltakozók installáltak a német megszállás sokat vitatott emlékműve elé azzal a céllal, hogy szembenézésre késztessen. Az emlékmű és környéke vegyes érzelmeket ébreszt az arra járóban. A szökőkút csobogó-négyszöge időnként jótékonyan eltakarja a tiltakozók és emlékezők útszélre helyezett tárgyait. Időnként többen böngészgetik az útszéli tárlatot, mint ahányan felpillantanak a törött oszlopok feletti timpanonra. A fiatal turistákat pedig a felemelkedő és lesüllyedő csobogó vízoszlopok kötik le, nekik ez a buli…
A Szabadság téri fotókat megtalálhatják Galériánkban.
21. kerületi Hírhatár Online Forrás: origo.hu, komment.hu, wikipedia.hu, 444.hu |
|
|
|