Kikeleti találkozó és vásár. Hagyományos ételekkel, hagyományőrző kézművesek termékeivel, rovásírás-versennyel, gyermekfoglalkoztatóval, íjászbemutatókkal, solymászokkal és sok más érdekességgel is találkozhattak azok az érdeklődők, akik vasárnap, március 20-án kilátogattak a csepeli Királymajorba, a Kis-Duna partjára, a Daru-domb mellé, a hagyományőrző kikeleti találkozóra és vásárra.
Az időjárás nem igazán fogadta kegyeibe a rendezőket – a Renesansz Alapítványt és a Magyarok zövetsége csepeli közösségét –, de a csípős szél és borult idő ellenére apránként megérkezett a közönség is. A tervezetthez képest némi csúszással, 11 órakor Ábel Attila csepeli alpolgármester nyitotta meg a programsorozatot: emlékeztetett arra, hogy ez az első, civilek által szervezett nagy, szabadtéri rendezvény a tavaly őszi önkormányzati választás óta. Az önkormányzat támogatása jelzi, hogy számítanak a civil szervezetek öntevékenységére, és fontosnak tartják részvételüket a közéletben.
A nézelődő csepeliek a vásári forgatagban szép kézműves-termékekkel és finom étkekkel, italokkal találkozhattak: köleses sört, székely lepényt, parázs-varázs kürtőskalácsot, tócsnit, rétest, lángost, juhtúrós lepényt is kínáltak a standokon, s a sokféle ízesített sajtot, kolbászokat, szalámikat kóstolni is lehetett. A szabad ég alatti interaktív kovács-műhelyben a vállalkozó szelleműek kötényt köthettek, kalapácsot ragadhattak és a hatalmas üllőn, a kovácsmester irányításával elkészíthették saját kis emléktárgyukat, például egy kis patkót.
Gyönyörű tarsolylemezek, bőr oldaltáskák, nemezsüvegek, kések, bárdok és egyéb hagyományőrző harci eszközök is szerepeltek a vásári választékban. A rekvizitumok egy részét a gyakorlatban is ki lehetett próbálni: volt élmény-íjászat, dárdavetés, harci csillag dobálás, karikás-ostor pattogtatás.
A békésebb lelkületű látogató elmerülhetett az ősmagyar múlttal foglalkozó könyvek böngészésében, csodálhatta a fazekas-termékek változatos formáit, válogathatott a kézzel készített ékszerek között, próbálgathatta a rovásírás rejtelmeit, szagolgathatta a kecsketejből készült szappanokat és a különleges illatanyagú légfrissítőket, vagy beülhettek egy-egy jurta-előadásra, vagy a bor- és pálinkaválasztékkal ismerkedhettek.
A legnagyobb érdeklődésre a harci bemutatók tartottak számot: a baranta, a gyalogos és a lovas íjászat, a solymászok. A legifjabb korosztály ős-magyar gyerekjátékokat próbálhatott, s felülhettek a barátságos lovak hátára is, vagy a gyerekfoglalkoztatóban múlathatta idejét.
Ahogy sötétedni kezdett, az árusok összecsomagoltak, s kiürült a Daru-domb környéke: véget ért a vásár.
(Tekintse meg a többi képet a Galériában. Fotók: Bárány Tibor)