![]() |
|
|
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
A sajtónyilvános eseményen részt vett Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára, Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes és Borbély Lénárd csepeli polgármester. Az előzetes meghívóban jelezték Németh Szilárdnak, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselőjének részvételét is, ám ő nem volt ott (de senki sem tette szóvá hiányát).
A két cég reprezentánsait és a sajtó képviselőit Briglovics Gábor köszöntötte, majd néhány szóban bemutatta a Csepel II. Erőművet. Az Alpiq 2002-ben vásárolta meg a Budapest déli részén, az egykori Csepel Művek területén, a Duna-parton elhelyezkedő, 2000. május 16-án átadott, épült modern, kombinált ciklusú Csepel II Erőművet. A gázzal és olajjal is fűthető Csepel II Erőmű Magyarország összes energiaigényének mintegy hat százalékát képes kielégíteni. A két gázturbinával és egy gőzturbinával működő kombinált ciklusú erőmű 403 MW villamos teljesítményt és 145 MW hővel látja el a budapesti távhő-fogyasztókat a dél-pesti régióban.
(Az Alpiq Csepeli Vállalatcsoport a Csepeli Ipartelepen egy magas hatásfokú, közel 450 MWe villamos teljesítményű, kombinált ciklusú gázturbinás erőmű beruházást is tervez, Csepel III Erőmű elnevezéssel – az elmúlt hat évben az előkészületek itt is megtörténtek, az engedély is rendelkezésre áll. Amint a gazdaság helyzete kedvezőbbre fordul, elindul ez a beruházás is.)
A beruházás magában foglalja a Csepel II Erőmű korszerűsítését és hőtermelő kapacitásának bővítését, valamint a fővárosi távhő-szigeteket összekötő kooperációs vezetékek megépítését. A fejlesztés nyomán összekapcsolódnak a jelenleg egymástól függetlenül fűtött lakótelepek a dél-pesti és a dél-budai régióban.
A helyi erőművek monopolhelyzete megszűnik, hiszen egy adott régiót távolabbról is lehet majd fűteni, így versenyhelyzet áll elő a hőtermelők között, és a hatékonyabban megtermelt, olcsóbb hő nagyobb arányban hasznosulhat a fővárosi távhő portfólióban. Ennek eredményeként nem csak a négy érintett budapesti kerületben, Csepelen, Pesterzsébeten, Kelenföldön és Kispesten juthat olcsóbb hőforráshoz a lakótelepeken élő 300 000 ember, hanem a teljes fővárosban gazdaságosabbá válik a távfűtés.
Fekete Csaba a FŐTÁV életének legnagyobb beruházásának nevezte a most induló közös projektet. Cége stratégiáját felvázolva elmondta, hogy a FŐTÁV az olcsó hőszolgáltatást, a hatékony működést és az új fogyasztók bekapcsolását tartja három fő stratégiai céljának. A most induló beruházás ezek közül főleg az első és a harmadik célt szolgálja. Reményét fejezte ki, hogy a következő 5-6 évben elkészül a második fővárosi hulladékhasznosító mű is, és az is csatlakozik az egységes távhő-rendszerhez.
Bagdy Gábor feltette a kérdést, vajon mit keres itt a főváros? Mindjárt választ is adott a kérdésre: úgy gondolják, hogy a főváros vezetésének célkitűzése, a jobb, szebb élhetőbb város megteremtése ezzel a beruházással könnyebben teljesül, s nem utolsó sorban ez a projekt a napi életet, az olcsóbb és mindenki számára elérhető közszolgáltatások fejlesztését is segíti. Hangsúlyozta a partnerség fontosságát: az új, nyitott fővárosi vezetés a kormánnyal, az európai Unióval és a cégekkel is együttműködésre törekszik. E beruházás nyertesei pedig végső soron a fővárosi lakosok lesznek.
21. kerületi Hírhatár Online Légifelvétel: Fotó - H. Szabó Sándor Többi fotó: Bárány Tibor
|
|
|
|